Stiri Liga I

Dinamo, la a cincea infrangere pe teren propriu!

Dupa doar doua etape, CFR Cluj a revenit in fruntea ierarhiei, profitand de pasul gresit al celor de la FCSB in Copou...

Iesenii, patru puncte din sase luate ros-albastrilor!

Dupa victoria cu 5-2 in fata Craiovei, la Turnu Severin, patronul FCSB-ului, Gigi Becali, a fost in al noualea cer, considerand ca echipa sa va calca in picioare toti adversarii, in urmatoarele confruntari. A urmat insa un succes subtire cu Concordia Chiajna, 2-1, iar acum un esec neasteptat la Iasi!

Bucurestenii s-au prezentat in Copou fara Alibec, neinclus in lot si au avut destule ocazii la poarta lui Koselev, irosite insa de Budescu, Gnohere si Balasa.

Moldovenii, cu antrenorul Flavius Stoican in continuare in tribuna, suspendat, au punctat imediat dupa reluare, Pantaru profitand de o gafa a lui Planic si sutand spectaculos in coltul lung al portii lui Nita!

Moldovenii si-au aparat in continuare cu indarjire avantajul (foarte buna prestatia fundasilor centrali Mihalache si Frasinescu), in timp ce trupa lui Dica n-a reusit nimic spectaculos, in pofida unei dominari teritoriale.

S-a consemnat astfel prima victorie din cariera de antrenor a lui Stoican in fata FCSB-ului si al doilea insucces al bucurestenilor in acest campionat, dupa 0-1 la Ovidiu, cu Viitorul, in etapa a 9-a.

Iesenii, care viseaza la o participare in play-off, au invins-o in tur (etapa a 6-a) si pe Dinamo (scor 2-1) si se pot lauda ca in sezonul regular au luat patru puncte echipei lui Nicolae Dica, o performanta cu care nu multe formatii se vor mandri!

Scor alb intre doua suferinde...

Intr-un derbi al subsolului, Sepsi Sfantu Gheorghe si Gaz Metan au incheiat la egalitate, 0-0. In pofida faptului ca tabela nu s-a modificat, meciul n-a fost unul plictisitor, consemnandu-se numeroase ocazii, in special la poarta oaspetilor. Paradele lui Greab i-au salvat pe medieseni, Nikolic si Herea nereusind sa-l invinga pe goalkeeper-ul lui Cristi Pustai, din pozitii foarte avantajoase.

In minutul 83, gazdele au izbutit totusi sa marcheze, dar reusita lui P. Petre a fost anulata de Alexandru Tudor, pentru un ofsaid inexistent!

Si astfel, Sepsi a ramas fara victorie de zece etape, chiar daca pe banca suferintelor covasnenilor a luat loc noul tehnician Eugen Neagoe!

Trupa din Sfantu Gheorghe nu a inscris acasa in ultimele patru jocuri. Seceta este si la Gaz Metan, care si-a trecut in cont a treia remiza consecutiva in deplasare (dupa 1-1 la Juventus Bucuresti si 0-0 la CFR Cluj), alb-negrii ajungand la 476 de minute fara gol marcat (ultima reusita fiind cea a lui Romeo, in etapa a 13-a, cu FC Botosani, scor 1-0)!

Debut fericit in campionat pe noua arena...

La o saptamana si o zi dupa ce a fost inaugurata noua arena din Craiova (0-4 in amicalul cu Slavia Praga), a sosit momentul ca elevii lui Devis Mangia sa joace si intaiul meci de campionat pe noul „Ion Oblemenco". N-a mai fost afluenta de public din amicalul cu cehii, dar
s-au strans totusi peste 17.000 de spectatori. Si asta in conditiile in care in Banie a evoluat „lanterna rosie" a Ligii I, Juventus.

Craiovenii s-au impus fara probleme, marcand doar trei goluri, desi, dupa numarul de ocazii, o puteau face de vreo noua ori! Campionul ratarilor a fost Mihai Roman, care a incercat poarta din toate pozitiile, fara succes insa, atacantul ramanand in continuare fara vreo reusita in acest sezon!

Mitrita este cel care a marcat primul gol al oltenilor pe noul stadion!

Brazilianul Gustavo a scuturat plasa portii adverse la prima atingere de balon, dupa ce-a fost introdus pe teren, tocmai in locul lui Mitrita!

Tara a semnat punctul de onoare al oaspetilor, care si-au trecut in cont un gol afara dupa 575 de minute (Mazarache a inscris la Chiajna, in etapa 6-a, scor 1-1)!

Succes al giurgiuvenilor dupa sapte etape!

Patru remize si trei infrangeri a avut Astra in ultimele sapte etape, in timp ce Concordia venea dupa patru esecuri. Asadar, ambele echipe isi doreau foarte mult cele trei puncte. Startul a fost datator de sperante pentru ilfoveni, care au preluat conducerea dintr-un penalti, dictat la faultul lui Bejan asupra lui Gradinaru. Prima lovitura de la 11 metri in favoarea celor de la Chiajna din acest campionat a fost transformata de Batin!

Oaspetii, cu antrenorul Iordanescu in tribuna, suspendat, si-au revenit rapid din pumn si au egalat in finalul primei reprize, francezul Nyuiadzi profitand de o eroare a portarului Balgradean.

Nu trecusera decat noua minute din partea secunda si Manasse a trimis o pasa nefericita spre propriul portar, acelasi Nyuiadzi a interceptat, a fost daramat de Balgradean si astfel a fost si randul Astrei sa beneficieze de primul penalti stagional. Alex Ionita l-a fructificat, echipa sa luand avantaj!

Cu sapte reusite, ALEX IONITA e golgeterul Astrei!

Sarcina giurgiuvenilor a devenit si mai usoara dupa ce gazdele au ramas in zece oameni, Fota fiind eliminat pentru cumul de „galbene". Tot Astra a fost mai periculoasa si in continuare, Abang ratand singur cu portarul.

Tabela nu s-a mai modificat si astfel elevii lui Iordanescu au mai facut un pas spre play-off.

Dinamo, tot mai departe de play-off...

Euforia succesului dinamovistilor de la Medias s-a stins rapid, elevii lui Vasile Miriuta fiind adusi cu picioarele pe pamant dupa confruntarea cu CFR Cluj. Tehnicianul ros-albilor i-a lasat in afara lotului pe Filip si Costache, iar Nemec si Hanca au fost lasati pe banca de rezerve, fiind titularizati in avanposturi Rivaldinho si Bokila.

Putina lume s-a adunat in „Groapa", iar meciul a fost arbitrat de Ovidiu Hategan.

Prima repriza a fost echilibrata, cea mai mare ocazie de gol avand-o Hoban, mijlocasul ardelenilor nimerind bara cu un sut de la 20 de metri!

Nemec, respectiv Paun au fost trimisi pe teren dupa pauza si in numai zece minute s-a scris istoria partidei. Deac a fost la originea ambelor goluri. Mai intai i-a pasat excelent lui Omrani, care nu l-a iertat pe Penedo, de la sase metri, apoi a obtinut un penalti, fiind faultat de Oliva. A transformat Culio, argentinianul ajungand la sase reusite, toate de la punctul cu var!

In minutul 63 s-a consemnat cea mai mare sansa pentru dinamovisti, Anton nereusind sa-l invinga pe Arlauskis, cu un „cap" de la doi metri!

„Cainii rosii", la al cincilea esec pe teren propriu in acest sezon, vor avea mari probleme pentru a prinde play-off-ul, in timp ce clujenii, la a sasea victorie externa, au trecut din nou in fruntea ierarhiei!