Stiri Liga I

Esecuri pe banda pentru
Dunarea Calarasi si Concordia Chiajna!

Runda a 18-a, una cu 25 de goluri!

• Mai rar asa ceva in Liga I! 25 de goluri s-au marcat in etapa intermediara, ceea ce inseamna o medie de 3,57 pe meci. Gazdele au obtinut doar doua victorii, patru partide fiind adjudecate de vizitatori!

• Doar 400 de spectatori au fost martori la un nou esec al trupei lui Mircea Rednic! CFR Cluj s-a impus categoric in „Groapa", Tucudean fiind din nou in prim plan, el obtinand un penalti si marcand apoi un gol spectaculos! A fost al saselea succes consecutiv in deplasare al ardelenilor. De partea cealalta, Dinamo are o singura victorie in ultimele 12 meciuri, cu FC Voluntari, gratie unui gol marcat din penalti, in prelungiri!

• Si cealalta bucuresteana a incasat-o urat! FCSB a fost depasita clar la Sfantu Gheorghe, incasand ultima data patru goluri in Liga I in mai 2013, la acel memorabil 2-5 cu Viitorul Constanta!

• CSU Craiova s-a dovedit net superioara celor de la Concordia. Ex-polistul Barbut a profitat de absenta suspendatului Mitrita, el obtinand un penalti, la hentul lui Marc si marcand si primul sau gol in acest campionat. A fost un joc in care intre buturi au stat doi italieni, Caparco la gazde, respectiv Pigliacelli.

• Cealalta ilfoveana, FC Voluntari, si-a trecut in cont a doua victorie in acest sezon. „Dubla" lui Gadze a adus prima infrangere in deplasare celor de la Hermannstadt cu Mitrita la carma...

• Poli Iasi si-a adjudecat derbiul Moldovei, impunandu-se cu 2-1, ca si in tur. FC Botosani a deschis rapid scorul, prin capitanul Miron, dar iesenii au intors rezultatul pana la pauza. In minutul 78, antrenorul oaspetilor, Flavius Stoican, a fost eliminat pentru proteste.

• Intr-o situatie tot mai delicata se afla Dunarea Calarasi, care a pierdut al treilea meci consecutiv pe teren propriu. Elevii lui Dan Alexa au incasat doua goluri in 18 minute, gasind drumul spre poarta adversa dupa 588 de minute! A marcat acelasi Mediop, golgeterul echipei, pentru ca apoi Bourceanu sa suteze in bara! Astra a obtinut prima victorie dupa cinci etape, aceasta fiind si prima izbanda pentru Costel Enache pe banca giurgiuvenilor.

• Singura remiza s-a consemnat la Medias, smulsa in extremis de Gaz Metan, desi ardelenii au jucat din nou (ca si in runda trecuta) cu un om mai putin aproape o ora. Viitorul a obtinut 13 puncte in ultimele cinci deplasari!

Intamplate in etapa a 19-a

Egalitate si la bare!

Pe un teren greu, imbibat cu apa si in prezenta a numai 150 de spectatori, Dinamo s-a vazut in avantaj dupa numai zece minute, lovitura libera executata de Hanca surprinzandu-l pe Cabuz! N-a fost insa nici sambata trecuta victorie pentru elevii lui Mircea Rednic. Norocos au egalat si sibienii, dupa care, in repriza a doua, fiecare echipa a avut o bara, I. Stoica, de la gazde, in minutul 62 si Mihai Popescu, de la bucuresteni, chiar in ultimul minut! Dupa doua infrangeri consecutive, la trei goluri diferenta, dinamovistii au smuls un punct, dar acest lucru nu-i ajuta prea mult in tentativa de-a prinde play-off-ul.

Un meci cu de toate...

Gaz Metan s-a dovedit din nou o nuca tare pentru CFR Cluj (a fost 0-0 in tur). Dupa o jumatate de ora, mediesenii conduceau cu 2-0 in Gruia, Fernandes speculand o mare eroare a portarului Arlauskis, iar Ivanov reusind un gol spectaculos, cu un sut de la 16 metri! La gazde a inceput apoi sirul accidentarilor, Moutinho, Deac si Tucudean parasind pe rand terenul! Intrat in locul primului, Omrani a redus din handicap inainte de pauza. Trif de la oaspeti a vazut doua „galbene" in scurt timp si, pentru a treia runda la rand, trupa lui Mihai Teja a ramas in zece oameni Gaz Metan a rezistat pana in minutul 88 cand acelasi Omrani a punctat, exploatand o eroare a lui Cristea! In minutul trei al prelungirilor, Ionita a obtinut usor un penalti, dar Culio a trimis in bara si a ramas 2-2! La clujeni, care au evitat al doilea esec acasa, dupa acel 1-2 cu Viitorul, a intrat dupa pauza si tanarul de 18 ani Claudiu Petrila, care a lasat o impresie foarte buna...

Sapte puncte in ultimele trei etape pentru ieseni!

Fara golgeterii Cristea si Flores si cu antrenorul Stoican in tribuna, cu totii suspendati, iesenii au suferit destul de mult in confruntarea cu Dunarea Calarasi, dar s-au ales pana la urma cu inca trei puncte, totalizand sapte in ultimele trei runde! Platini, dupa ce l-a driblat si pe portarul Lungu, a inscris golul succesului, cu 12 minute inainte de pauza. Desi au avut destule momente bune, elevii lui Dan Alexa n-au putut evita a patra infrangere consecutiva, avand si ghinion in minutul 77, cand Souda a trimis in transversala!

Inca un esec pentru Chiajna!

Concordia Chiajna s-a tinut bine in prima repriza a meciului de la Giurgiu, intrand la cabine cu un scor alb, avand chiar o prestatie superioara gazdelor.

Nici bine n-a inceput repriza secunda si Astra a deschis scorul, Begue invingandu-l pe Caparco cu un sut in coltul lung! Alibec a ratat desprinderea si, dupa un corner, Leca a restabilit egalitatea!

Doar trei minute s-au bucurat ilfovenii, pentru ca arbitrul Iulian Dima a dictat penalti pentru echipa lui Costel Enache, la un hent involuntar al lui Barboianu la centrarea aceluiasi Begue! A transformat Denis Alibec, marcand al doilea sau gol stagional, primul izbutindu-l in runda a 8-a, cu Dinamo! Oaspetii s-au demoralizat si doar interventiile lui Caparco au facut ca echipa lui Dorinel Munteanu sa nu piarda la un scor si mai categoric!

Ilfovenii au bifat doar doua succese in 11 partide cu tehnicianul carasean la carma!

Ceata la Pitesti

Meciul FCSB - Viitorul nu s-a putut disputa duminica seara din cauza cetii, intalnirea fiind reprogramata pentru luni, 10 decembrie, ora 20.00