Stiri

Muzeu Fotbal vest

Stiri Liga I

Craiovenii au frant putin ascensiunea dinamovistilor

In partidele disputate pana la inchiderea editiei din aceasta runda din play-off si play-out s-a consemnat o singura victorie pe teren propriu, ea fiind obtinuta de ACS Poli Timisoara!

FC Voluntari a pus-o din nou la colt pe Concordia!

Doua goluri marcate de Adrian Balan, ambele in prima repriza, primul cu o lovitura de cap, al doilea dintr-o „libera", au facut ca FC Voluntari s-o invinga pentru a treia oara in acest campionat pe Concordia Chiajna!

In sezonul regular, cei din Voluntari s-au impus cu 4-0 pe sinteticul de la Chiajna si apoi cu 1-0 pe propriul teren! Au mai fost si doua goluri anulate, cate unul de fiecare parte, reusitele lui Cristescu, respectiv Spahija nefiind validate pentru faulturi in atac!

Concordia a incheiat astfel turul play-out-ului fara vreo victorie, obtinand doar trei remize in sapte partide! Ajunsa pe loc direct retrogradabil, trupa lui Dan Alexa e intr-o situatie foarte delicata. Antrenorul timisorean nici nu s-a mai prezentat la declaratii si la conferinta de presa, trimitandu-l pe secundul Costel Ilie!

Alexa are un bilant destul de modest de cand a preluat-o pe Chiajna, 12 meciuri, doua victorii, cinci remize si cinci esecuri! Oare cat va mai rezista la carma echipei?

Egalare in extremis...

Ajunsa dupa o calatorie lunga si obositoare la Severin, FC Botosani nu l-a avut nici la acest meci pe principalul Leo Grozavu pe banca, el ispasindu-si ultima etapa de suspendare. Moldovenii au dominat insa ostilitatile si au beneficiat de doua penaltiuri in prima repriza! Mai intai, in minutul 15, Golofca a fost faultat in careu de Florin Ilie, dar Vasvari a ratat de la punctul cu var (a aparat portarul Daniel Popescu). A fost primul penalti irosit de botoseneni in acest campionat. Apoi, in minutul 42, acelasi Golofca, cel mai bun om al oaspetilor, a fost faultat de Nwabueze, iar Vasvari a deschis scorul din lovitura de la 11 metri.

Vizitatorii, in pofida unor ocazii avute si in mitanul doi, au parut multumiti cu minimul avantaj luat pe tabela. In al treilea minut al prelungirilor insa, gorjenii au obtinut si ei un penalti, dictat la duelul dintre Musat si Negoita, iar Pacurar a adus un punct foarte important echipei lui Flavius Stoican!

Al patrulea gol marcat in prelungiri de Pandurii!

Gorjenii au egalat in prelungirile meciului cu FC Botosani si au obtinut un punct. In cele 33 de partide derulate pana acum in acest campionat, Pandurii a punctat a patra oara dupa minutul 90. Cei din Targu Jiu au mai facut-o cu ACS Poli (scor 3-1), cu Gaz Metan (scor 3-1) si cu CSU Craiova (scor 2-1).

Iata insa cum stau cele 14 competitoare la capitolul goluri marcate si primite in prelungirile meciurilor...

Chiajna 0 4

Asadar, in total s-au inscris pana acum 29 de goluri in prelungirile dictate de arbitri. Singurul jucator care a punctat de doua ori dupa minutul 90 este Sikorski, de la Gaz Metan, care a perforat poarte celor de la ASA Targu Mures in minutul 90+1 (scor final 2-0) si a celor de la Pandurii in minutul 90+4 (scor final 3-1).

Clujenii, spaima campioanei en-titre!

Astra a considerat mult mai important meciul de Cupa de marti, 25 aprilie, cu ACS Poli Timisoara si a inceput jocul cu CFR Cluj fara Junior Morais, Sapunaru, Takayuki, Fabricio si Budescu, primii patru fiind menajati!

Totusi, giurgiuvenii puteau incheia prima repriza in avantaj, daca li s-ar fi acordat penaltiul ce li se cuvenea, la faultul asupra lui Lovin.

In partea secunda, trupa lui Sumudica a jucat slab, desi au fost aruncati in lupta, rand pe rand, Morais, Sapunaru si Takayuki.

Deac a inscris al saselea gol al sau in 2017, cu un sut plasat de la 15 metri si astfel clujenii au gasit drumul spre poarta adversa dupa o seceta de 338 de minute!

A fost al noualea succes extern pentru CFR in acest campionat si, totodata, al patrulea in duelurile cu Astra din acest sezon, in precedentele trei gruparea din Gruia impunandu-se cu 2-1, 5-1 si 3-2!

Giurgiuvenii au suferit a treia infrangere la rand pe teren propriu in acest play-off, pe care au toate sansele sa-l incheie pe ultimul loc!

Final dramatic la Severin!

De cate ori joaca impotriva lui Dinamo, CSU Craiova se mobilizeaza la maxim. Oltenii au deschis scorul in minutul 14, dupa o lovitura libera si o schema bine lucrata, Ivan marcand doar al doilea gol al sau in acest an, dupa cel reusit in etapa a 22-a a sezonului regular, cu FC Voluntari (scor 5-0)!

Gazdele s-au retras apoi, incercand sa joace pe contraatac. Dinamo n-a gasit solutia pentru a se apropia de poarta lui Calancea, incheind in dezavantaj primul mitan.

Bucurestenii au avut o alta fata dupa odihna, reusind sa intoarca rezultatul, gratie a doua goluri frumoase. Romera, la primul gol in campionat, a sutat la vinclu, de la 18 metri, iar Nistor a trimis in coltul lung, de la zece metri, lateral stanga!

Spaniolul JOSE ANTONIO ROMERA a punctat in premiera in Liga I!

Totul parea pierdut pentru craioveni, mai ales ca au ramas in zece oameni in minutul 88, Mateiu fiind eliminat pentru un fault din spate asupra lui Nistor! In al doilea minut al prelungirilor, Zlatinski a izbutit insa egalarea, facand apoi gesturi obscene in fata bancii adverse! Dupa ultimul fluier al arbitrului Kovacs, bulgarul a avut o altercatie cu antrenorul Contra, vazand al doilea „galben" si implicit cartonasul rosu!

A fost primul punct facut de olteni in meciurile considerate acasa din play-off, in vreme ce Dinamo a adunat zece puncte in ultimele patru runde, sperand acum la o clasare pe locul doi! Cel putin!

Al doilea „rosu" vazut de craioveni dupa meci!

Bulgarul Zlatinski este al doilea jucator de la CSU Craiova care a vazut cartonasul rosu dupa ultimul fluier al arbitrului! Primul a fost Rambe, plecat intre timp de la olteni, dupa partida cu Viitorul, din etapa a 19-a a sezonului regular, cand s-a produs o busculada la mijlocul terenului, „rosu" vazand atunci si Ramniceanu, portarul echipei dobrogene.

Iata insa cum se prezinta ierarhia indisciplinei in Liga I...