Stiri

Muzeu Fotbal vest

Stiri Liga I

Dupa 12 ani, Pandurii a parasit Liga I!

A fost dramatism cat incape in ultima runda a play-out-ului! Totul s-a decis in ultimele secunde, cand Pandurii, apoi ACS Poli si din nou Pandurii au fost retrogradate!

In cele trei meciuri disputate duminica in runda a 14-a, s-au consemnat toate rezultatele posibile: o victorie a gazdelor, o remiza si un succes al oaspetilor.

Rezultat previzibil la Pitesti...

Succesul Concordiei Chiajna in fata celor de la FC Botosani a starnit multe controverse, corectitudinea victoriei ilfovenilor fiind pusa la indoiala de multa lume.

Ca de obicei, n-au existat dovezi de blat si show-ul a continuat. Duminica, la Pitesti, s-a derulat si derbiul Ilfovului. S-a jucat in Trivale, pentru ca asa a vrut LPF, existand scuza ca FC Voluntari nu are nocturna pe arena "Anghel Iordanescu". Fara discutie, Concordia a fost avantajata, evoluand pe teren neutru si nu in deplasare.

Numai ca acest joc se putea disputa pe orice stadion, din orice oras si deznodamantul ar fi fost acelasi.

Claudiu Niculescu a dat asigurari ca echipa sa, castigatoare a Cupei Romaniei, va juca foarte corect si nu se va da la o parte.

N-au trecut decat sase minute si Razvan Gradinaru l-a invins pe goalkeeper-ul Balauru! Gol care avea sa pecetluiasca si rezultatul final. Asadar, Gradinaru a marcat primul (1-0 cu Gaz Metan, in etapa a 4-a a sezonului regular) si ultimul gol al Chiajnei in acest campionat!

Trupa lui Dan Alexa, invinsa pana duminica trecuta de trei ori de FC Voluntari in acest sezon (0-4, 0-1 si 0-2), a castigat primul joc in deplasare in acest play-out si s-a salvat de la retrogradare...

Mai trebuie mentionat si faptul ca fundasul Vasile Maftei, de la Voluntari, a disputat meciul cu numarul 400 in prima liga, el mai imbracand tricoul celor de la Rapid, Unirea Urziceni, CFR Cluj si Concordia Chiajna!

Trei goluri in ultimele minute la Botosani!

Dupa circul de la Chiajna, finantatorul celor de la FC Botosani, Valeriu Iftime, le-a transmis jucatorilor: "Va omor daca va dati la o parte cu Pandurii!".

Neinvinsi in ultimele patru etape, gorjenii au platit din propriul buzunar deplasarea cu avionul pana la Iasi, pentru a evita oboseala unui drum atat de lung cu autocarul!

Moldovenii veneau dupa trei infrangeri consecutive, iar antrenorul lor, Leo Grozavu, a fost anuntat inca inaintea duelului cu cei din Targu Jiu ca nu va mai ramane pe banca echipei si ca va fi inlocuit cu Costel Enache!

Meciul a fost unul destul de modest. Oaspetii s-au multumit cu foarte putin, avand o singura ocazie notabila, cea a lui Pacurar, in minutul 43. Iar gazdele au dominat, dar n-au gasit drumul spre poarta lui Laurentiu Popescu. Toate acestea pana in minutul 88, cand Golofca a inscris de la 8 metri, printre picioarele goalkeeper-ului advers!

In minutul doi al prelungirilor, fostul polist Florin Ilie a marcat cu o lovitura de cap! Dupa numai 120 de secunde, L. Fülöp a adus victoria moldovenilor, mai fiind timp si pentru eliminarea lui Mihai Roman, de la gazde!

Pandurii Targu Jiu a parasit astfel scena Ligii I dupa 12 ani! Tocmai acum, cand noul stadion din oras e pe terminate!

Iesenii, din nou cei mai buni in play-out

Anul trecut, Poli Iasi incheia play-out-ul pe locul 7, fapt ce i-a permis chiar sa participe in preliminariile Europa League. Dupa remiza de miercurea trecuta, 1-1 cu FC Voluntari, intr-un joc contand pentru etapa a 13-a, moldovenii si-au asigurat matematic locul 7, fiind astfel din nou cei mai buni din play-out.

In disputa cu Voluntari, gazdele au marcat prin Golubovic, care a reluat in plasa cu calcaiul centrarea lui Böle, la gol avand insa o contributie si portarul Bornescu, iar castigatoarea Cupei Romaniei a egalat prin G. Deac, care a punctat cu capul, la centrarea lui Acsinte. Surprinzator, dupa acest parcurs foarte bun al gruparii din Copou, conducerea a anuntat ca nu i se va prelungi contractul antrenorului Neagoe, care a preluat echipa in octombrie 2016! Mai mult, se incheie si aventura presedintelui Florin Prunea la Iasi. Se pare ca sunt alte planuri acolo, aparand zvonuri cum ca s-ar putea implica investitori rusi!

Pana una alta, iesenii n-au pierdut nici in ultima lor aparitie in acest sezon. Fara numerosi titulari, Poli a remizat la Targu Mures, conducand la pauza prin reusita lui Moldovan, prima a sa in Liga I. Cu opt minute inainte de final, ardelenii au izbutit egalarea, Banel Nicolita inscriind al doilea gol consecutiv al sau, dupa cel de la Timisoara.

A fost prima reusita pe teren propriu a targ-muresenilor in mandatul antrenorului Ionel Ganea, care au evitat astfel o infrangere la despartirea de primul esalon!

ASA Targu Mures si Pandurii Targu Jiu au retrogradat

ACS Poli Timisoara, care n-a beneficiat de rotunjire dupa impartirea punctelor, la finele sezonului regular, va disputa barajul de mentinere / promovare cu UTA BD.

SANDU USUSAN

ACS Poli, echipa cu cele mai multe meciuri pe plan intern!

Partida de la Medias a fost cea cu numarul 50 a lui ACS Poli Timisoara in acest sezon! Alb-violetii au disputat 40 de meciuri in Liga I, 5 in Cupa Romaniei si 5 in Cupa Ligii! Si mai urmeaza inca doua, cele de baraj.

Nicio alta formatie din primul esalon n-a atins aceasta cifra in sezonul 2016-2017, pe plan intern! Iata insa cum stau echipele din Liga I la acest capitol…

Daca luam in considerare si meciurile din cupele europene, atunci Astra Giurgiu are un total de 56 de jocuri, avand 12 prezente in Europa. FCSB totalizeaza 51 de jocuri (10 in eurocupe), Poli Iasi 45 (doua prezente in eurocupe), la fel si Pandurii Targu Jiu, iar Viitorul, 42 de meciuri (doua in eurocupe).