Stiri

Muzeu Fotbal vest

Stiri Liga I

Start ratat pentru noile promovate!

In primele cinci partide din noua editie a Ligii I, una jubiliara, cea cu numarul 100, s-au consemnat trei succese ale gazdelor si doua ale oaspetilor, doar intr-un singur meci marcand ambele echipe! Noile promovate au pornit cu stangul: doua infrangeri, niciun gol marcat, patru incasate!

Mangia a castigat net duelul cu Stoican!

La putin timp dupa ce au aflat ca o vor infrunta pe AC Milan, in preliminariile Europa League, craiovenii s-au duelat cu Poli Iasi, pe arena din Severin.

Adica exact acolo unde au inceput si campionatul trecut oltenii, dar atunci au fost in rol de oaspeti, gazde fiind considerati cei de la Pandurii, care s-au si impus cu 2-1.

Marile schimbari petrecute in aceasta vara la Iasi, cu 14 jucatori plecati si 11 veniti, n-au avut efectul scontat in aceasta prima etapa. Trupa lui Flavius Stoican a evoluat dezamagitor, fiind dominata autoritar.

CSU Craiova a inceput cu Barbut si Mihai Roman pe banca, dar a incheiat prima repriza in avantaj, dupa ce-a avut si o bara, nimerita de Zlatinski.

La putin timp dupa pauza, autorul primului gol, Baluta, i-a pasat decisiv lui Gustavo si s-a pecetluit scorul final. Desi gazdele se puteau impune mult mai clar, Baluta mai avand o bara, iar Ivan ratand o ocazie mare.

In minutul 70, tehnicianul italian Devis Mangia l-a inlocuit pe Ivan cu Mihai Roman, spre nemultumirea primului.

Asadar, un start datator de sperante pentru craioveni, dar in fata au avut un adversar care mai are mult de lucru. Iar iesenii nu dorm, achizitionandu-l si pe mijlocasul norvegian, cu origini albaneze, Kamer Qaka. In varsta de 22 de ani, acesta a evoluat ultima data la Kristiansund si a semnat pe doi ani si jumatate cu moldovenii.

Eficacitate maxima pentru Dinamo...

Pe arena „Ilie Oana", din Ploiesti (acolo unde va evolua si FC Voluntari), s-a consemnat debutul in prima liga a celor de la Juventus Bucuresti.

7.000 de spectatori au tinut sa asiste la meciul cu Dinamo, ros-albii avand cam 2.000 de fani.

Fara sa exceleze, elevii lui Cosmin Contra sau impus la un scor de forfait! La pauza a fost doar 0-1, Rivaldinho inscriind cu capul, la centrarea lui Salomao! In primul mitan, dinamovistii au avut o singura emotie, bomba lui Florin Stefan fiind respinsa in corner de Penedo...

Formatia lui Daniel Oprita a ramas imediat dupa pauza in zece oameni, Mihaescu incasand al doilea „galben". Dinamo a mai punctat de doua ori, iar in total a avut trei suturi pe poarta, din care a marcat tot de atatea ori!

RIVALDINHO, autorul primului gol stagional al trupei lui Cosmin Contra

Uruguayanul Juan Albin inca nu este apt pentru a imbraca tricoul dinamovistilor, fiind in urma cu pregatirea fizica.

Iordanescu a trecut cu bine de primele
hop-uri...

Cealalta nou-promovata, Sepsi, a evoluat in deplasare, la Giurgiu, pe o ploaie continua.

La debutul in Liga I pentru o grupare din judetul Covasna, antrenorul Valentin Suciu a trimis in primul 11 patru noi achizitii, Oros, Pilibaitis, P. Petre si Astafei.

De partea cealalta, Edy Iordanescu a facut cateva schimbari in formula de start fata de partida cu FC Zira, din preliminariile Europa League, Erico, Dandea, Nicoara si Chipirliu ramanand pe banca.

Cu o aparare destul de bine organizata, Sepsi a reusit sa intre la odihna cu un scor alb pe tabela.

Nu trecusera decat cinci minute de la reluare si brazilianul Marquinhos l-a surprins pe goalkeeper-ul Niczuly, cu un sut centrare, de pe stanga.

Dupa deschiderea scorului, giurgiuvenii au tinut cat mai mult de minge, in timp ce baietii din Sfantu Gheorghe nu s-au putut apropia periculos de buturile lui Iliev. Poate vor reusi mai mult in urmatoarele meciuri, atacul lor intarindu-se cu Stefan Nikolic, ex-polistul de 27 de ani, care si-a incheiat aventura la FC Kaysar, din Kazahstan.

Astra, cu un lot foarte mult schimbat fata de sezonul trecut si cu grila de salarizare injumatatita, a trecut cu bine de primele doua partide oficiale ale sezonului, obtinand tot atatea victorii!

Man, ratangiu si apoi erou!

FCSB nu credea ca va avea un meci atat de greu cu FC Voluntari, chiar daca echipa lui Claudiu Niculescu a castigat Cupa si Supercupa Romaniei. Formatia lui Nicolae Dica, la debutul ca antrenor principal in elita, a avut nevoie de un penalti pentru a intra la cabine la pauza in avantaj.

In repriza a doua, la ros-albastri au intrat trei fosti componenti ai Astrei, Alibec, Teixeira si De Amorim, astfel ca FCSB a incheiat jocul cu sase ex-giurgiuveni pe gazon, ceilalti trei fiind Enache, Junior Morais si Budescu.

O pasa excelenta a lui Marinescu l-a gasit bine pe Balan, care a restabilit egalitatea.

Ex-utistul Denis Man, titular pentru ca e jucatorul sub 21 de ani, obligat sa fie in teren, a ratat singur cu portarul, apoi a trimis in transversala, pentru ca in al doilea minut al prelungirilor sa aduca cele trei puncte bucurestenilor!

Arbitrul George Gaman, aceasta calamitate a fluierasilor care presteaza in prima liga, a acordat nu mai putin de opt cartonase galbene!