Stiri

Muzeu Fotbal vest

Stiri Liga I

Urmeaza mult asteptatul derbi CFR - FCSB!

In cele sase jocuri disputate din etapa a 10-a pana la inchiderea editiei, gazdele au obtinut doar doua victorii.

Juventus chiar nu sperie pe nimeni!

Dupa doua infrangeri consecutive, FC Botosani s-a deplasat pe arena „Ilie Oana", din Ploiesti, intalnind „lanterna rosie" a Ligii I.

In prezenta a numai 100 de spectatori, moldovenii au marcat dupa o jumatate de ora, Laurentiu Bus trimitand cu capul in plasa, la centrarea lui Ungurusan.

A treia victorie externa a echipei lui Costel Enache in acest sezon a fost pecetluita de Mihai Roman, bine gasit de Morutan.

Juventus a ajuns la patru infrangeri acasa si tanjeste in continuare dupa prima victorie in esalonul de elita!

Iesenii si autogolurile!

N-au trecut decat sapte minute din disputa din Copou si echipa lui Flavius Stoican a luat avantaj, gratie autogolului lui Balaur, fundasul lui FC Voluntari deviind in propria poarta o centrare de pe stanga! A fost al treilea autogol de care au beneficiat iesenii in acest campionat, dupa cele semnate de Feussi (Concordia Chiajna) si Benga (Juventus Bucuresti)!

Gazdele s-au desprins dupa reusita brazilianului Jo Santos, la capatul unei faze in care balonul a circulat si pe la Cristea (aflat in ofsaid!) si pe la Kizito.

Ilfovenii au revenit in meci dupa ce Vodut a inscris cu un sut de la 18 metri, iar pana in final moldovenii au avut destule emotii...

Derbi spectaculos la Severin!

Ca intotdeauna, vizita lui Dinamo starneste ambitii deosebite in tabara craiovenilor.

Dupa esecul cu ACS Poli, Cosmin Contra a facut cateva modificari in primul 11 al ros-albilor. Rivaldinho a fost din nou titular, Hanca a fost rezerva, iar Filip n-a prins lotul de 18!

Tocmai brazilianul Rivaldinho a deschis scorul (assist Salomao), bucurestenii conducand la pauza, dar cel mai bun om al lor a fost portarul Penedo! In acest prim mitan s-au consemnat si doua eliminari. Primul „rosu" l-a vazut mijlocasul gazdelor, Zlatinski, complet gratuit, dupa ce Costache
s-a lovit intr-un duel cu Bancu! Apoi, arbitrul Hategan l-a poftit la cabine si pe Costache, dupa o intrare dura asupra lui Gustavo!

La patru minute de la reluare, Dinamo a punctat din nou, la finele unui contraatac, la care au participat Bokila, Anton si Salomao!

In continuare insa, pe teren a fost o singura echipa, cea a lui Devis Mangia! Eroul oltenilor a fost Burlacu, cu pas de gol pentru Baluta si apoi o reusita spectaculoasa, dupa un sut de la 20 de metri, in dreapta lui Penedo!

Goalkeeper-ul din Panama si-a salvat echipa in prelungiri, respingand in corner bomba lui Gustavo!

CSU Craiova a ramas astfel neinvinsa pe teren propriu, bifand insa a treia remiza pe arena din Turnu Severin. Dupa ultimul fluier al centralului Hategan, in tunelul care duce la vestiare, au avut loc incaierari intre jucatori, specifice la duelurile dintre craioveni si dinamovisti...

Al cincilea penalti pentru CFR Cluj!

Dan Petrescu, aflat in tribuna, fiind suspendat, a menajat mai multi titulari in disputa de la Chiajna, avand in vedere ca la mijlocul acestei saptamani va avea loc importantul duel cu FCSB. Astfel, CFR s-a prezentat pe sinteticul din Ilfov fara Vinicius, Camora, Culio, Hoban si Urko Vera!

De partea cealalta, Concordia venea dupa victoria de la Medias, prima din actuala stagiune, iar antrenorul Vasile Miriuta (foto), un ex, si-a dorit foarte mult sa stopeze marsul ardelenilor. La fel ca si atacantul Cristi Bud, si el fost la clujeni si titularizat in formatia gazda. Liderul nu
s-a descurcat in primele 45 de minute, doar Deac (minutul 13) creand ceva emotii la buturile lui Balgradean, trimitand cu capul, de la opt metri, peste poarta.

Chiajna a cautat in primul rand sa nu ia gol si s-a descurcat bine pana in minutul 70. Atunci, arbitrul Barsan a indicat punctul cu var la duelul dintre Omrani si Marc, sanctiunea fiind prea severa. A transformat Deac, care si-a trecut in cont prima izbanda in acest sezon. A fost al cincilea penalti de care a beneficiat CFR Cluj in aceste zece etape, toate fiind fructificate!

Oaspetii au tinut de rezultat pana in final, bifand a patra victorie in deplasare. Concordia, in schimb, a inregistrat al cincilea esec in propriul fief!

Dupa numirea lui Contra la carma nationalei, se pare ca Dinamo s-a orientat spre Vasile Miriuta! Interesant e faptul ca miercuri, 20 august, se va juca partida Dinamo _ Concordia Chiajna. Deci un duel intre actuala si viitoarea echipa a lui Miriuta! O situatie stranie, intalnita in acest haos din fotbalul nostru!

Gaz Metan, de nerecunoscut dupa un an!

In octombrie anul trecut, Gaz Metan invingea FCSB pe „Arena Nationala" cu 1-0, gratie reusitei lui Alex Munteanu, in prezent la ACS Poli Timisoara. De atunci, bucurestenii n-au mai pierdut niciun meci pe teren propriu.

Duminica trecuta, mediesenii s-au prezentat din nou pe marele stadion din capitala. Insa doar s-au prezentat, pentru ca prestatia lor a fost lamentabila.

Nicolae Dica, in perspectiva meciului cu CFR Cluj, nu i-a utilizat pe Budescu, Alibec, Junior Morais si Balasa, in timp ce Teixeira a fost accidentat.

A fost doar 1-0 la pauza, dar in partea secunda golurile au curs in poarta lui Geab. Goalkeeper-ul ardelenilor
s-a remarcat in final, parand penaltiul executat de Gnohere.

A fost cea mai concludenta victorie pentru FCSB in acest sezon, in fata unei grupari care a pierdut al cincilea joc la rand.