Stiri

Muzeu Fotbal vest

Stiri Liga I

Nicio victorie in deplasare in play-off!

S-au derulat doua etape din play-off si din play-out, iar singura echipa care a pierdut ambele jocuri este Concordia Chiajna! In play-off, in sase jocuri, oaspetii nu au obtinut nicio victorie.

Campioana en-titre nu mai pierduse in deplasare de la Timisoara!

Partida din Gruia, la care au asistat circa 7.000 de spectatori, a fost una frumoasa, asa cum se asteapta sa fie cat mai multe in play-off. S-au marcat cinci goluri, au fost doua bare, o eliminare si un penalti ratat!

Giurgiuvenii au inceput bine, au deschis rapid scorul, dupa care au trecut imediat pe langa golul doi, Budescu nimerind bara, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri!

Dupa un gol anulat nejustificat clujenilor, pentru un ofsaid inexistent la Omrani, ardelenii au egalat, Paun inscriind cu o lovitura de cap.

O faza foarte importanta s-a petrecut in minutul 18. Omrani, aflat in ofsaid, a continuat actiunea, a sutat violent, mingea l-a izbit in fata pe Silviu Lung, iar golakeeper-ul vizitatorilor a ramas intins pe gazon. A fost nevoie de transportarea sa la spital, el suferind un traumatism cranian! Locul sau intre buturi a fost luat de bulgarul Iliev. Acesta a mai incasat doua goluri! Dupa o bara a activului Omrani, a marcat Deac, iar in minutul 73, atacantul francez a inscris cu capul, dupa un corner!

Acelasi Omrani a obtinut un penalti in minutul 75, dar Antal a ratat de la punctul cu var! Fanii ardelenilor se gandeau deja la meciul din turul sezonului regular, cand idolii lor au zdrobit-o pe Astra cu 5-1! N-a fost insa asa. Sapunaru a redus din handicap, iar in minutul 90+3 a fost nevoie de un reflex de zile mari al portarului Minca, la lovitura libera executata de Fabricio, pentru ca sa nu asistam la un 3-3 de poveste!

A fost un duel incrancenat, cu opt „galbene" (3+5) si cu eliminarea antrenorului oaspetilor, Marius Sumudica, pentru proteste.

Astra a pierdut a treia oara in acest campionat in fata clujenilor, iar ultima infrangere externa a giurgiuvenilor a fost in etapa a 17-a, 0-2 la Timisoara, cu ACS Poli!

Surpriza la Ovidiu? Poate doar dupa rezultatele din ultimii ani...

Viitorul a fost victima in ultimele zece dueluri cu Steaua, astfel ca multa lume se astepta la un nou triumf al trupei lui Reghecampf.

Meciul a inceput intr-o nota de echilibru. In minutul 17, Tamas a avut o intrare imprudenta la Purece, cu talpa, iar centralul Ovidiu Hategan, pe buna dreptate, i-a aratat cartonasul rosu stoperului stelist!

Cu un om in plus, gazdele nu s-au aruncat in atac, preferand prudenta. Mai aproape de gol au fost bucurestenii, Muniru ratand o buna oportunitate. Hategan ar fi trebuit sa dicteze si un penalti pentru gazde, Coman fiind clar tinut de tricou, dar n-a facut-o.

Nici bine n-a inceput partea secunda si Viitorul a trecut in avantaj, Coman inscriind din apropiere, dupa ce i-a hipnotizat pe fundasii centrali adversi!

Galvanizati de acest avantaj, dobrogenii au mai marcat de doua ori, cu largul concurs al portarului Nita, probabil la cel mai slab meci al sezonului.

Steaua a reusit doar golul de onoare, gratie lui Alibec, dintr-o lovitura libera de la 17 metri.

Laudati dupa succesul cu CFR Cluj, stelistii au fost in nota ultimelor evolutii, suferind a patra infrangere externa in ultimele sapte deplasari (doua remize si o singura victorie, 2-1 la Severin, cu CSU Craiova)!

Steaua, pe doi si in topul „rosiilor"!

Gabi Tamas a suferit a doua eliminare in acest campionat, dupa cea din partida cu Astra (0-1, in etapa a 20-a) si a treia a sezonului, el mai vazand „rosu" si in Europa League, cu Villarreal!

Stelistii au ajuns la un total de sase eliminari in acest campionat, egalandu-i la acest capitol pe ieseni. Pe primul loc in aceasta ierarhie a indisciplinei se afla FC Botosani, cu sapte „rosii" incasate, fundasul Miron detinand un record nedorit, el fiind trimis de trei ori mai repede la vestiare!

De remarcat ca Viitorul si CSU Craiova au doar cate un eliminat pana acum. Totul s-a petrecut in meciul direct, de la Ovidiu, cand Ramniceanu, respectiv Rambe au vazut cartonase rosii, insa dupa ultimul fluier al arbitrului!

Remiza care nu aduce fericirea...

Dinamo si CSU Craiova au ramas neinvinse dupa doua jocuri in play-off, dar egalul de duminica trecuta, de pe „National Arena", n-a reprezentat un motiv de bucurie pentru cele doua tabere.

A fost un 0-0 totusi frumos. A placut modul in care s-au implicat cele doua echipe, consemnandu-se si ocazii de gol.

Mai clare au fost ale oltenilor. In minutul 44, Ivan a scapat singur cu portarul gazdelor, dar Penedo a respins! Apoi, in minutul 58, Baluta a centrat de pe stanga, iar mingea a intalnit transversala. Dinamo a presat in final, au fost multe centrari in careul lui Calancea, dar goalkeeper-ul din Moldova n-a putut fi surprins. Cosmin Contra i-a aruncat in repriza a doua in lupta si pe Bawab, si pe Rivaldinho, fara rezultate insa. La craioveni a debutat noua achizitie, croatul Jazvic, fost la CFR Cluj si la Targu Mures. Cele doua echipe se vor reintalni in sferturile de finala ale Cupei...

Prima victorie pentru
Ilie Stan. Tardiva!

E greu sa gasesti un teren precum cel al targ-muresenilor in tara asta, chiar la nivelul esaloanelor inferioare! Si daca mai si ploua, cum s-a intamplat sambata trecuta, situatia devine dramatica!

Pe o adevarata „orezarie" s-a derulat o partida tensionata, plina de evenimente. Balgradean, revenit intre buturile ilfovenilor, l-a obstructionat pe Batfoi si gazdele au beneficiat de un penalti, deja in minutul 11, transformat de Gabi Muresan.

Oaspetii puteau egala in minutul 67, dar V. Munteanu n-a exploatat o gafa a defensivei adverse.

In minutul 73, Balgradean l-a faultat in careu pe Ciolacu, in faza respectiva fiind implicat si Barboianu, fundasul Concordiei alegandu-se cu o ruptura a ligamentelor incrucisate! Arbitrul George Gaman a dictat penalti pentru ASA, al doilea „galben" pentru Balgradean si, implicit, eliminare! Cum toate inlocuirile au fost efectuate, in poarta celor din Chiajna a intrat mijlocasul Alexandru Albu! Gabi Muresan a trimis insa in bara de la punctul cu var! Cu doi pameni mai putin pe gazon si cu antrenorul Alexa eliminat si el, pentru proteste, ilfovenii au egalat in minutul 84, dupa greseli ale lui Marius Constantin si portarului Pap! Bucuria a durat numai trei minute, Ciolacu aducand primul succes al ardelenilor cu Ilie Stan la carma!

In pofida acestui fapt, tehnicianul a fost demis luni, 20 martie. Unul dintre numele vehiculate pentru a-i carmui pe targ-mureseni in continuare este cel al lui Adrian Falub.

In alta ordine de idei, culmea este ca la stadion s-au aflat doua salvari, insa doar un echipaj medical, astfel ca Barboianu, cu dureri groaznice, a trebuit sa astepte finalul jocului pentru a ajunge la spital! E greu de inteles cum de astfel de evenimente se pot petrece in primul esalon...

0-0, scorul casei intre medieseni si moldoveni!

Gaz Metan Medias, in special si FC Botosani sunt doua echipe care nu par a avea probleme in acest play-out. Prima repriza a apartinut oaspetilor, care au reclamat si doua penaltiuri, neacordate insa de centralul George Radulescu.

Partea secunda a fost a ardelenilor, care au irosit cea mai mare oportunitate prin Sabin Lupu (ex-FC Caransebes), titular in premiera in acest campionat, care a sutat peste poarta, de la cativa metri, lateral stanga! Pe banca celor de la FC Botosani a revenit Leo Grozavu, iar in ultimele minute acesta l-a introdus pe teren pe Catalin Golofca, jucatorul pe cale l-a capacit in urma cu doua saptamani! Asadar, totul e bine cand se termina cu bine.

A fost al treilea rezultat de 0-0 intre cele doua formatii in acest sezon! Cu alte cuvinte, nu va inghesuiti la acest duel, ca n-aveti ce vedea!