Mutu a avut nevoie si de Coltescu
pentru a nu retrograda direct!

Ultima runda din play-out a fost mult mai dramatica decat se astepta. Asta pentru ca ACS Poli a castigat la Chiajna, iar FC Voluntari s-a chinuit realmente cu retrogradata Juventus Bucuresti!

FC Voluntari a perforat plasa „lanternei rosii" dupa 328 de minute!

Juventus Bucuresti a pierdut sase meciuri consecutive, marcand doar doua goluri in aceste partide! FC Voluntari intalnea trupa din Colentina chiar pe teren propriu, dar in postura de formatie vizitatoare! Una dintre numeroasele ciudatenii din fotbalul nostru, ambele grupari jucand meciurile de acasa pe arena „Anghel Iordanescu!

Ilfovenii aveau nevoie de cel putin o remiza pentru a fi siguri de prezenta la barajul de mentinere/promovare. Echipa pregatita de Adi Mutu n-a reusit mai nimic in prima repriza. Mai mult, in minutul 39, F. Stefan a reluat in poarta centrarea lui Neacsa si Juventus a intrat in avantaj la odihna.

Dupa aproape o ora de joc, FC Voluntari a restabilit egalitatea. Golul lui Adrian Balan avea sa fie primul izbutit in acest campionat in poarta „lanternei rosii"! In sezonul regular, ambele partide s-au incheiat 0-0, iar in turul play-out-ului echipa lui Marius Baciu s-a impus cu 1-0!

Elevii lui Mutu puteau prelua conducerea, dar au ratat cateva ocazii semnificative. Cu cinci minute inainte de final, un contraatac al gazdelor a fost finalizat de Mihai Alexandru Ilie, la primul sut pe poarta expediat in repriza secunda!

In minutul 88, centrarea veteranului Cernat l-a lovit in coaste pe Robert Bogdan si singurul care a vazut hent a fost arbitrul Sebastian Coltescu, olteanul punand mingea pe var! A executat acelasi Cernat, foarte slab, pe centru, dar goalkeeper-ul Stoian a deviat mingea in plasa!

S-a incheiat 2-2, astfel ca la 9 si 13 iunie FC Voluntari va disputa barajul cu Chindia Targoviste, echipa clasata pe locul 3 in Liga
a II-a!

Formatia lui Mutu a avut toate atuurile sa termine in fata lui ACS Poli in clasament, desi ambele echipe au cate 27 de puncte. Ilfovenii nu au beneficiat de rotunjire dupa injumatatirea punctelor, la finele sezonului regular, avand si avantajul meciurilor directe.

Lui Adi Mutu i s-a cerut demisia din tribune, cu el la carma FC Voluntari obtinand doar doua victorii in noua partide, ambele in deplasare, 1-0 la Chiajna si 3-2 la Timisoara. Si, foarte important, echipa a beneficiat de sapte penaltiuri in acest play-out! Oare unde era fara cateva dintre ele?

Sepsi, singura neinvinsa in deplasare in play-out!

Fara Penedo, Romera, Katsikas si Maric, cu totii avand contractele expirate cu clubul la 31 mai si fara Salomao, invoit, Dinamo n-a reusit s-o invinga pe Sepsi Sfantu Gheorghe. Prima repriza a fost una in care nu s-au consemnat ocazii la cele doua porti. Gazdele au devenit mai periculoase in mitanul doi, mai ales pe masura ce se apropia finalul meciului, dar covasnenii au rezistat, fie datorita interventiilor portarului Niczuly, fie cu ajutorul zeitei Fortuna.

Vizitatorii au incheiat partida in zece, tanarul Veress (18 ani) vazand al doilea „galben" in minutul 89!

De remarcat debutul lui Gabriel Raducan la Dinamo, intrat pe teren in minutul 78, el devenind cel mai tanar jucator din Liga I care a evoluat in acest sezon!

Sepsi a incheiat play-out-ul fara vreo infrangere in deplasare, echipa lui Eugen Neagoe fiind, totodata, singura pe care Dinamo n-a batut-o in play-out, nereusind nici macar sa-i marcheze vreun gol (a fost 2-0 pentru covasneni in tur)!

Trei penaltiuri ratate de medieseni in play-out!

Un meci fara niciun rost s-a disputat la Botosani. Nu trecusera decat cinci minute si mediesenii au beneficiat de o lovitura de la 11 metri. A executat Darius Olaru, dar debutantul Branza a reusit sa respinga! A fost al treilea penalti irosit de Gaz Metan in play-out, dupa cele ale lui Rondon (cu Juventus Bucuresti) si Rosado (cu ACS Poli Timisoara)!

In repriza a doua, moldovenii, fara mai multi titulari, au punctat de doua ori. Mihai Roman a fost omul zilei: a zguduit transversala, a deschis scorul si apoi i-a pasat decisiv lui L. Fülöp.

Roman a incheiat acest campionat in postura de golgeter al celor de la FC Botosani, avand 11 reusite. Interesant e faptul ca Lorand Fülöp a marcat ultimul gol din acest sezon pentru trupa lui Costel Enache (care si-a prelungit contractul cu moldovenii), la fel cum s-a intamplat si in editia trecuta! Atunci, reusita lui (de 2-1) a retrogradat-o direct pe Pandurii Targu Jiu si le-a permis celor de la ACS Poli sa dispute barajul cu UTA!

Golgeterii din play-out...

Istvan Fülöp (fratele lui Lorand Fülöp), de la Sepsi Sfantu Gheorghe si Mario Rondon, de la Gaz Metan Medias, sunt jucatorii care au marcat cele mai multe goluri in play-out, ambii avand cate 7 reusite!

De 6 ori a inscris D. Popa, de la Dinamo, urmat de coechipierul sau Salomao, cu 5 goluri si de Fernandes (Gaz Metan) si A. Balan (FC Voluntari), ambii cu cate 4 realizari

Sepsi si Gaz Metan, pe podium!

Intr-un clasament care tine cont doar de punctele acumulate in play-out, pe primele trei pozitii se afla: Dinamo - 34 de puncte; Sepsi - 24 p; Gaz Metan - 22 p!

Urmeaza: FC Botosani - 20 p; Concordia - 16 p; FC Voluntari si ACS Poli - cate 13 p; Juventus - 11 p.

SANDU USUSAN

Metaloglobus Bucuresti, a cincea retrogradata!

Bilantul campionatului

Au promovat in Liga I:

Dunarea Calarasi si AFC Hermannstadt

Participa la barajul de promovare in Liga I:

Chindia Targoviste

Au retrogradat in Liga a III-a:

Metaloglobus Bucuresti, Stiinta Miroslava, Foresta Suceava, ASA Targu Mures si Olimpia Satu Mare (ultimele doua retrase in timpul pauzei de iarna)

• S-a tras cortina si peste sezonul 2017-2018 din esalonul secund, desfasurat pentru a doua oara intr-un sistem cu o singura serie. Daca in editia trecuta patru echipe au abandonat intrecerea pe parcursul acesteia, in campionatul recent incheiat s-a consemnat un plus din acest punct de vedere, doar doua fiind formatiile care au aruncat prosopul in timpul campionatului, si anume ASA Targu Mures si Olimpia Satu Mare.

Referindu-ne la ultima runda, derulata vinerea si sambata trecuta, in cadrul acesteia s-au disputat doar sapte din cele opt meciuri programate initial. Pe langa ASU Poli Timisoara si Chindia Targoviste, care au stat, dar au castigat cu 3-0, la „masa verde", partidele cu retrasele din Targu Mures, respectiv Satu Mare, Luceafarul Oradea a avut etapa libera, incheind astfel campionatul cu o saptamana mai devreme. Asta deoarece, retrogradata matematic cu doua etape in urma, Foresta Suceava a anuntat federatia ca nu dispune de fondurile necesare pentru a se deplasa la Oradea. Prin urmare, conform regulamentului, bihorenii s-au ales cu trei puncte la „masa verde". Lasand la o parte victoriile obtinute in afara terenului de toate competitoarele care au incheiat intrecerea, impotriva retraselor ASA Targu Mures si Olimpia Satu Mare, Luceafarul Oradea a devenit a doua echipa care-si trece in cont alte trei puncte prin aceasta modalitate in acest sezon, dupa FC Arges, care in runda a 5-a a obtinut un succes la „masa verde", pe teren propriu, pentru o neprezentare a celor de la… Luceafarul.

• Interesul ultimei etape a fost intretinut de lupta pentru evitarea ultimului loc retrogradabil, purtata intre Metaloglobus Bucuresti, Dacia Unirea Braila si Pandurii Targu Jiu, precum si pentru acontarea primului loc. Dupa ce Hermannstadt s-a impus in ultimul meci al etapei trecute impotriva lui CS Mioveni, sibienii s-au apropiat la numai doua puncte de liderul Dunarea Calarasi. Pentru a fi sigura ca va intra in posesia trofeului pus in joc de FRF pentru prima clasata, echipa antrenata de Dan Alexa (foto) avea nevoie de o victorie in deplasarea de pe terenul lui Metaloglobus, in conditiile in care daca ar fi terminat la egalitate de puncte cu sibienii, ar fi fost dezavantajata de rezultatele din partidele directe. Prin urmare, Dunarea nu a avut mila de bucuresteni, a castigat, si si-a asigurat titlul de campioana a Ligii a II-a.

• La randul ei, Hermannstadt s-a impus la Snagov (Sportul a ajuns la al treilea joc la rand fara victorie acasa) si a incheiat campionatul cu un sir de 32 de meciuri consecutive fara esec. Totodata, trupa din orasul de pe Cibin este singura care a acumulat un singur esec stagional, acesta fiind cosemnat tocmai in etapa a 4-a, 0-2 la Satu Mare.

• Calculele de evitare a retrogradarii pentru cele trei grupari amintite anterior au fost multiple inainte etapei. Finalmente insa, cea de-a doua infrangere consecutiva a lui Meteloglobus (dupa 1-2 la Afumati), contra celor de la Calarasi, i-a fost fatala echipei antrenate de Alin Chita. In conditiile in care, in meci direct, celelalte doua formatii angrenate in lupta, Braila si Pandurii, au fost suficient de inteligente pentru a incheia la egalitate, Metaloglobus a devenit a cincea retrogradata in Liga a III-a. Asa cum se poate observa si privind clasamentul, bucurestenii si brailenii au incheiat sezonul la egalitate de puncte, insa castig de cauza a avut Dacia Unirea, gratie rezultatelor mai bune din partidele directe. In tur, Braila s-a impus la Bucuresti cu 2-1, iar in retur a facut-o, acasa, cu 1-0. Prin urmare, daca Hermannstadt a promovat in Liga I din postura de nou-promovata in esalonul secund, alte doua grupari care au ajuns la acest nivel in vara lui 2017 au retrogradat, si anume Miroslava si Metaloglobus.

ZOLTAN TOTH

Golgeterii
Ligii a II-a

26 goluri: Vlad Rusu (Luceafarul)

24 goluri: Valentin Alexandru (Calarasi)

19 goluri: Ndiaye Mediop (Ripensia)

18 goluri: Bogdan Rusu (Hermannstadt)

16 goluri: Valentin Ghenovici (Metaloglobus)

15 goluri: Cristian Cherchez (Chindia)

14 goluri: Deian Sorescu (ASU Poli), Marius Matei (Suceava, 1 pentru Luceafarul)