Hermannstadt (antrenor Alexandru Pelici): Cabuz * 6 - Tatar 6,5, Crisan 6, Stoica 5,5, Pamfile * 6 - Dalbea (cpt.) 5,5, Boboc * 5,5 - Petrescu 5,5, B. Rusu 6,5 (84, Carstean), S. Lupu 6 (64, Herghelegiu 5) - C. Neagu 6 (75, Neacsa 5,5)

Pe banca: Moldovan * - I. Popa, Parvulescu, Cristin

Cartonase galbene: Tatar, Stoica, Dalbea, Boboc

ASU Poli (antrenor Bogdan Andone): Dur-Bozoanca * 7 - Motreanu * 6,5, Mera (cpt.) 5, Bilia 5,5, Taub 6 - Stancu 5,5 (64, Staicu 5,5) - Sorescu * 6,5, Poparadu 5,5 (86, Crisanov), Krausz 6, Predescu 5 (53, Plamada 5,5) - Badauta 5,5

Pe banca: Fisteag * - Giuricici *, Coada *, Ghinescu

Cartonas galben: Motreanu

Arbitri: F. Andrei (Targu Mures) - I. Bobe (Videle), D. Lucaciu (Cluj-Napoca)

*- jucator sub 21 de ani

Asa s-a marcat...

1-0: Fundasul dreapta Daniel Tatar a inaltat o minge in careul polist, stoperul Mera si portarul Dur-Bozoanca nu au comunicat intre ei, au sarit amandoi pentru a respinge si s-au incurcat reciproc. Balonul a ajuns in centrul careului, la Bogdan Rusu, care a indeplinit o simpla formalitate.

Concluziile antrenorilor

EUGEN BEZA: „Am anticipat ca va fi un meci greu. Am intalnit un adversar care traverseaza o forma buna, o echipa cu multi jucatori tineri, care practica un fotbal bun si isi merita locul fruntas din clasament. Cred insa ca victoria noastra e pe deplin meritata dupa aspectul jocului, mai ales cel din prima repriza. Spectatorii vin in numar din ce in ce mai mare, iar acesta e un lucru care ma bucura. Doar prin evolutia noastra ii putem aduce alaturi de noi. La Sibiu e un public avid de sport in general, nu doar de fotbal. In acest oras s-au incercat mai multe proiecte fotbalistice de-a lungul anilor, lumea a fost sceptica si cu noi la inceput, e normal. Dar cred ca i-am convins in cele din urma prin rezultate".

BOGDAN ANDONE (foto): „O prima repriza foarte buna a Sibiului, urmata de o repriza a doua controlata de noi in totalitate. Am si ratat trei-patru ocazii mari pe final. Ii felicit pe baieti pentru atitudinea din repriza a doua. Au inceput meciul probabil putin tematori, nu inteleg de ce. Ma bucur insa ca au demonstrat din nou ca au atitudine. Tin sa le multumesc suporterilor, care au venit in numar destul de mare. Cred ca au fost in jur de 300 de persoane venite de la Timisoara, care ne-au sustinut. Prezenta lor in tribune le-a dat baietilor moral si incredere in repriza a doua, in care au avut, asa cum am spus, o alta atitudine, o alta determinare si au impins jocul mult mai mult spre poarta adversa".

O gafa, suficienta pentru a inclina balanta

Atmosfera de mare meci sambata, la Sibiu. Aproximativ 3.500 de spectatori s-au inghesuit in portiunile utilizabile ale stadionului „Municipal", pentru a urmari doua echipe aflate intr-o forma buna. Intr-una dintre peluzele arenei de pe Cibin s-au aflat si circa 400 de suporteri veniti de la Timisoara, care au asigurat, timp de 90 de minute, fondul sonor al intalnirii.

Sibienii au inceput mai decisi partida si au controlat ostilitatile in prima repriza, alb-violetii multumindu-se cu timide iesiri pe contraatac. Insistenta gazdelor a fost insa stavilita de forma excelenta a tanarului portar polist, Cosmin Dur-Bozoanca, inspirat la cateva faze extrem de delicate.

Daniel Tatar i-a incercat vigilenta in minutul 5, insa goalkeeperul crescut in academia lui Gheorghe Hagi a retinut cu siguranta. O prima interventie care i-a dat incredere pentru urmatoarele incercari ale gazdelor, care s-au dovedit mult mai dificile. Bogdan Rusu a incercat sa-l lobeze, fara succes, pe Dur-Bozoanca in minutul 12, apoi sutul lui Cosmin Neagu, din minutul 14, a fost retinut in doi timpi, pentru ca in minutul 21, polistul sa plonjeze spectaculos la lovitura de cap din 6 metri a lui Petrescu.

Oaspetii au avut o singura sansa cu adevarat mare in prima repriza. In minutul 19, Krausz a reluat cu capul, din coltul careului mic, dupa o lovitura de colt executata de Stancu, insa portarul gazdelor, Catalin Cabuz, a respins balonul de la radacina barei.

Golul din minutul 41 a venit firesc, pe fondul dominarii sibienilor din primul mitan, chiar daca a fost vorba despre o reusita norocoasa, ivita la singura gafa a defensivei poliste din aceasta partida. O gafa ce s-a dovedit insa decisiva, repriza a doua demonstrand inca o data ca echipele lui Pelici sunt extrem de greu de desfacut, mai ales daca rezultatul inscris pe tabela le este favorabil.

Rolurile s-au inversat, asadar, in repriza secunda, una in care ASU Poli a avut perioade destul de lungi de dominare. De altfel, in ultimele 25 de minute, alb-violetii au atacat cu doua varfuri, fiind aruncat in lupta si Marius Staicu in locul unui inchizator, Madalin Stancu.

Nou-intratul Staicu a fost aproape de egalare in minutul 82, atunci cand Crisan a calcat pe minge in propriul careu, insa reluarea din unghi a atacantului polist a trecut mult peste poarta. Un minut mai tarziu, a fost randul lui Badauta sa finalizeze, dupa o pivotare si o reluare din intoarcere, care nu a gasit insa cadrul portii. In minutul 84, Plamada a reusit sa-l fenteze pe tanarul Pamfile, a patruns in careu, insa a trimis moale, pe directia lui Cabuz. In fine, in primul minut de prelungire s-a consumat si cea mai mare sansa de gol a timisorenilor. A fost, de fapt, o dubla ocazie, care l-a avut ca protagonist pe Raul Krausz. Mijlocasul central al lui ASU Poli a sutat de la marginea careului in blocajul lui Crisan, balonul a ajuns tot la el, insa nici a doua incercare nu a fost incununata cu succes, portarul Cabuz respingand in corner.

Fluierul final al mureseanului Florin Andrei a consfintit revenirea pe prima pozitie a gazdelor de la Hermannstadt, care au bifat a sasea victorie in primele sapte runde. De partea cealalta, ASU Poli
s-a intors cu mana goala la Timisoara, platind tribut, in principal, inertiei din prima repriza, in care
s-a lasat dominata total de gruparea sibiana.

PE SCURT * PE SCURT * PE SCURT

l Ambii antrenori principali, Alexandru Pelici si Bogdan Andone, s-au aflat la ultima etapa de suspendare si au urmarit meciul din tribuna a II-a a stadionului din Sibiu. Gazdele au fost coordonate de pe margine de antrenorul secund Eugen Beza, in vreme ce la alb-violeti, sarcina de a le da indicatii jucatorilor i-a revenit lui Gabriel Vochin.

• Gazdele au avut parte, pentru prima oara in acest sezon, de o galerie, localizata in partea stanga a tribunei principale. O initiativa care nu a fost insa pe placul tuturor. Inainte de meci, un grup de suporteri ai concitadinei Vointa, care activeaza in Liga a IV-a, i-au atacat pe fanii lui Hermannstadt la intrarea in stadion. Interventia fortelor de ordine a calmat spiritele destul de repede.

• Hermannstadt si ASU Poli sunt singurele formatii care nu au inregistrat nicio remiza in acest sezon. Daca sibienii au inregistrat o singura sincopa, 0-2 la Satu Mare, in etapa a 4-a, alb-violetii au un bilant de patru victorii si trei infrangeri in actuala stagiune.

• ASU Poli il poate folosi pe sarbul Borislav Topic incepand cu meciul din etapa viitoare, cu CS Balotesti, programat sambata, 16 septembrie, de la ora 16.00, pe „Stiinta". Fundasul in varsta de 33 de ani a fost legitimat la FRF ieri, luni, dupa ce Serviciul de Imigrari i-a eliberat permisiul de munca in Romania. Borislav Topic, care se antreneaza de o luna alaturi de alb-violeti, se afla la a doua experienta in fotbalul romanesc, dupa ce in perioada 2010-2012 a evoluat la prim-divizionara FCM Targu Mures. In cariera sa, a activat in esaloanele de elita ale Bosniei, Serbiei si Estoniei.